Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg kapsułki miękkie

OTC

Substancja czynna: Paracetamol, Pseudoefedryna, Dekstrometorfan. Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Ostatnia aktualizacja: dane rejestrowe 30 września 2026, ulotka 25 maja 2026, ChPL 25 maja 2026.

Najważniejsze informacje

  • Decyzja GIF z 3 grudnia 2024: zakaz wprowadzania do obrotu wybranych serii
  • Lek bez recepty (OTC)
  • Przechowywać w temperaturze pokojowej
  • Tabletki nie dzielić
  • Zawiera: glikol propylenowy, sztuczne barwniki, sorbitol, makrogol (peg), żelatyna
  • Bez refundacji, pełna odpłatność
  • Dostępność w aptekach: bardzo dobrze dostępny
  • Dostępny także w punkcie aptecznym

Szczegóły

Skład
Paracetamolum 300 mg + Pseudoephedrini hydrochloridum 30 mg + Dextromethorphani hydrobromidum 12 mg
Moc
300 mg + 30 mg + 12 mg
Postać
Kapsułki miękkie
Droga podania
doustna
Kategoria dostępności
OTC (bez recepty)
Punkt apteczny

Dostępny także w punkcie aptecznym

Substancje czynne są w wykazie dla punktów aptecznych: Paracetamolum (tab. 1 poz. 539), Pseudoephedrinum (tab. 1 poz. 595), Dextromethorphanum (tab. 1 poz. 217). Kategoria OTC. Jak to liczymy.

Przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C.
Dzielenie tabletki
Charakterystyka nie przewiduje dzielenia tabletki
Substancje pomocnicze istotne dla pacjenta
Glikol propylenowySztuczne barwnikiSorbitolMakrogol (PEG)Żelatyna
Refundacja
Nie ma na aktualnej liście refundacyjnej
Kod ATC
N02BE51 (paracetamol, połączenia (bez leków psycholeptycznych))

Dokumenty leku

Ulotka dla pacjenta
Czytaj ulotkę

6 sekcji, wersja z rejestru pobrana 25 maja 2026. Oryginalny PDF

Charakterystyka Produktu Leczniczego
Czytaj ChPL

10 sekcji, wersja z rejestru pobrana 25 maja 2026. Oryginalny PDF

Opakowania

2 opakowania w rejestrze.

OpakowanieDostępność w aptekachKategoriaRefundacjaEAN
10 kaps.Bardzo dobrze dostępny
OTC
brak5909991187408
20 kaps.Bardzo dobrze dostępny
OTC
brak5909991187392

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Inne leki z substancją Paracetamol

LekDostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
ACTI-trin

Triprolidini hydrochloridum + Pseudoephedrini hydrochloridum + Dextromethorphani hydrobromidum

Dobrze dostępny(1,25 mg + 30 mg + 10 mg)/5 mlSyrop
OTC
ulotka, ChPL
APAP 325 mg

Paracetamolum

Niedostępny325 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP caps

Paracetamolum

Niedostępny500 mgKapsułki miękkie
OTC
ulotka, ChPL
APAP dla dzieci FORTE

Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny40 mg/mlZawiesina doustna
OTC
ulotka, ChPL
APAP dla dzieci FORTE smak malinowy

Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny40 mg/mlZawiesina doustna
OTC
ulotka, ChPL
APAP intense

Ibuprofenum + Paracetamolum

Dobrze dostępny200 mg + 500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP migrena

Paracetamolum + Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny250 mg + 250 mg + 65 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP przeziębienie MAX

Paracetamolum + Coffeinum + Phenylephrini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny1000 mg + 50 mg + 12,2 mg/sasz.Proszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetce
OTC
ulotka, ChPL
Acatar Acti-Tabs

Pseudoephedrini hydrochloridum + Triprolidini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny60 mg + 2,5 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Acatar Zatoki

Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny200 mg + 30 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Acodin

Dextromethorphani hydrobromidum

Dobrze dostępny15 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Acodin 150 Junior

Dexpanthenolum + Dextromethorphani hydrobromidum

Bardzo dobrze dostępny(50 mg + 7,5 mg)/5 mlSyrop
Rp
ulotka, ChPL

Wszystkie leki z substancją Paracetamol

Decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Wycofania, wstrzymania i zakazy dotyczą konkretnych serii, nie całego leku. Sprawdź numer serii na opakowaniu.

3 grudnia 2024
Zakaz wprowadzania

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg: serie wszystkie

Producent HASCO-LEK wykrył wadę w substancji czynnej użytej do produkcji leku GRIPBLOCKER EXPRESS. Substancja miała niejednorodną zawartość zanieczyszczeń, co mogło wpłynąć na bezpieczeństwo stosowania leku. Dlatego producent zarekomendował, a Główny Inspektor Farmaceutyczny zarządził wycofanie trzech serii tego produktu.

3 grudnia 2024
Wycofanie

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg: serie 20223, 40223, 50223

Producent HASCO-LEK wykrył wadę w substancji czynnej użytej do produkcji leku GRIPBLOCKER EXPRESS. Substancja miała niejednorodną zawartość zanieczyszczeń, co może wpływać na bezpieczeństwo stosowania leku. Dlatego producent zarekomendował, a Główny Inspektor Farmaceutyczny zarządził wycofanie trzech serii tego produktu.

29 sierpnia 2024
Wycofanie

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg: serie 10623, 20623, 30623

Producent Hasco-Lek S.A. zgłosił wadę leku GRIPBLOCKER EXPRESS po otrzymaniu reklamacji od pacjentów. Wada polega na pękaniu szwów otoczki żelatynowej miękkich kapsułek i wycieku ich zawartości do opakowania (blistra). Inspekcja potwierdziła tę wadę jakościową dla trzech serii leku.

29 sierpnia 2024
Zakaz wprowadzania

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg: serie 10623, 20623, 30623

Producent Hasco-Lek S.A. zgłosił wadę produktu GRIPBLOCKER EXPRESS po otrzymaniu reklamacji od pacjentów. Wada polega na pękaniu szwów otoczki żelatynowej (zewnętrznej warstwy) miękkich kapsułek i wycieku ich zawartości do opakowania blistrowego. Inspekcja potwierdziła tę wadę jakościową.

14 sierpnia 2024
Wycofanie

Gripblocker Express 300 mg + 30 mg + 12 mg: serie 40623, 50623, 60623

Producent Hasco-Lek S.A. zgłosił wadę produktu Gripblocker Express po rutynowych badaniach stabilności. Wada polega na pękaniu szwów miękkiej otoczki żelatynowej i wycieku zawartości kapsułek do opakowania blistrowego. Inspekcja potwierdziła tę wadę jakościową w trzech seriach leku.

Dane rejestrowe

Status w rejestrze
Aktywny
Numer pozwolenia
21997
Ważność pozwolenia
Bezterminowe
Procedura rejestracyjna
NAR (procedura narodowa)
Typ preparatu
Ludzki
Podmiot odpowiedzialny
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Identyfikator w rejestrze
100325058

Źródła: Rejestr Produktów Leczniczych (URPL), stan z 28 września 2026.

Informacje pochodzą z publicznego Rejestru Produktów Leczniczych i obwieszczeń Ministra Zdrowia. Mają charakter edukacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie zmieniaj dawki ani sposobu stosowania leku bez konsultacji.

Zgłoś błąd na tej stronie