Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml zawiesina doustna

OTC

Substancja czynna: Paracetamol. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

Ostatnia aktualizacja: dane rejestrowe 30 września 2026, ulotka 25 maja 2026, ChPL 25 maja 2026.

Najważniejsze informacje

  • Lek bez recepty (OTC)
  • Przechowywać w temperaturze pokojowej
  • Zawiera: etanol (alkohol), sacharoza (cukier), parabeny, bha / bht (przeciwutleniacze)
  • Bez refundacji, pełna odpłatność
  • Dostępność w aptekach: bardzo dobrze dostępny
  • Dostępny także w punkcie aptecznym

Szczegóły

Skład
Paracetamolum 40 mg/ml
Moc
40 mg/ml
Postać
Zawiesina doustna
Droga podania
doustna
Kategoria dostępności
OTC (bez recepty)
Punkt apteczny

Dostępny także w punkcie aptecznym

Substancje czynne są w wykazie dla punktów aptecznych: Paracetamolum (tab. 1 poz. 539). Kategoria OTC. Jak to liczymy.

Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Substancje pomocnicze istotne dla pacjenta
Etanol (alkohol)Sacharoza (cukier)ParabenyBHA / BHT (przeciwutleniacze)
Refundacja
Nie ma na aktualnej liście refundacyjnej
Kod ATC
N02BE01 (paracetamol)

Dokumenty leku

Ulotka dla pacjenta
Czytaj ulotkę

6 sekcji, wersja z rejestru pobrana 25 maja 2026. Oryginalny PDF

Charakterystyka Produktu Leczniczego
Czytaj ChPL

10 sekcji, wersja z rejestru pobrana 25 maja 2026. Oryginalny PDF

Opakowania

3 opakowania w rejestrze.

OpakowanieDostępność w aptekachKategoriaRefundacjaEAN
1 butelka 135 mlBrak danych
OTC
brak5904569252342
1 butelka 150 mlNiedostępny
OTC
brak5903031289497
1 butelka 85 mlBardzo dobrze dostępny
OTC
brak5909991102753

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Inne leki z substancją Paracetamol

LekDostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
APAP 325 mgNiedostępny325 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP capsNiedostępny500 mgKapsułki miękkie
OTC
ulotka, ChPL
APAP dla dzieci FORTE smak malinowyBardzo dobrze dostępny40 mg/mlZawiesina doustna
OTC
ulotka, ChPL
APAP intenseDobrze dostępny200 mg + 500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP migrenaBardzo dobrze dostępny250 mg + 250 mg + 65 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
APAP przeziębienie MAXBardzo dobrze dostępny1000 mg + 50 mg + 12,2 mg/sasz.Proszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetce
OTC
ulotka, ChPL
AgrypinNiedostępny325 mg + 30 mg + 10 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
AliflusinBrak danych500 mg + 200 mg + 4 mgGranulat musujący
OTC
ulotka, ChPL
AliflusinBrak danych500 mg + 200 mg + 4 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Antidol 15Bardzo dobrze dostępny500 mg + 15 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
AntyGrypin COMPLEXDobrze dostępny500 mg + 200 mg + 4 mgGranulat musujący
OTC
ulotka, ChPL
AntyGrypin COMPLEXTrudno dostępny500 mg + 200 mg + 4 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL

Wszystkie leki z substancją Paracetamol

Decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Wycofania, wstrzymania i zakazy dotyczą konkretnych serii, nie całego leku. Sprawdź numer serii na opakowaniu.

29 grudnia 2023
Wycofanie

APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml: serie J1546, J1547, J1548, J1549, L0968, L0969

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, ponieważ Narodowy Instytut Leków potwierdził wadę jakościową leku. Badania wykazały, że butelka ma zbyt małą pojemność w stosunku do objętości zawiesiny, co powoduje jej spienienie i uniemożliwia prawidłowe wymieszanie. To prowadzi do ryzyka, że pacjent nie poda odpowiedniej dawki leku.

29 grudnia 2023
Zakaz wprowadzania

APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml: serie J1546, J1547, J1548, J1549, L0968, L0969

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, bo Narodowy Instytut Leków potwierdził wadę jakościową leku APAP dla dzieci FORTE. Badania wykazały, że zawiesina była spieniona i rozwarstwiona, a butelka miała zbyt małą pojemność. To uniemożliwiało pacjentowi prawidłowe wymieszanie leku i podanie odpowiedniej dawki.

26 maja 2023
Wstrzymanie

APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml: serie J1546, J1547, J1548, J1549, L0968, L0969

Wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne zgłosiły, że w aptekach pojawił się lek Apap dla dzieci Forte o niewłaściwym wyglądzie. Zawiesina w butelce była spieniona, miała pęcherzyki gazu, a czasem była też niejednorodna i rozwarstwiona. Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót tej serii leku z powodu uzasadnionego podejrzenia wady jakościowej.

Dane rejestrowe

Status w rejestrze
Aktywny
Numer pozwolenia
21719
Ważność pozwolenia
Bezterminowe
Procedura rejestracyjna
DCP (procedura zdecentralizowana)
Typ preparatu
Ludzki
Podmiot odpowiedzialny
US Pharmacia Sp. z o.o.
Wytwórca
Laboratórios Basi – Indústria Farmaceutica, S.A., Portugalia
Identyfikator w rejestrze
100080527

Źródła: Rejestr Produktów Leczniczych (URPL), stan z 28 września 2026.

Informacje pochodzą z publicznego Rejestru Produktów Leczniczych i obwieszczeń Ministra Zdrowia. Mają charakter edukacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie zmieniaj dawki ani sposobu stosowania leku bez konsultacji.

Zgłoś błąd na tej stronie