Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe łagodzą ból i obniżają gorączkę. Pomagają przy bólu głowy, zęba i mięśni. Odpowiednie dla dorosłych i dzieci.

530 leków, 58 substancji. Przejdź do listy leków.

Substancje czynne w tej kategorii

Leki w tej kategorii

Pokazano 51 do 100 z 530. Kliknij nagłówek kolumny, żeby posortować.

Lek ▴Dostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
Aspirin C

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny400 mg + 240 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Aspirin C Forte

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny800 mg + 480 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Aspirin Complex Hot

Acidum acetylsalicylicum + Pseudoephedrini hydrochloridum

Niedostępny500 mg + 30 mgGranulat do sporządzania zawiesiny doustnej
OTC
ulotka, ChPL
Aspirin musująca

Acidum acetylsalicylicum

Dobrze dostępny500 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Aspirin Pro

Acidum acetylsalicylicum

Bardzo dobrze dostępny500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
AuroFena

Fentanylum

Dobrze dostępny100 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
ulotka, ChPL
AuroFena

Fentanylum

Dobrze dostępny200 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
ulotka, ChPL
AuroFena

Fentanylum

Dobrze dostępny400 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
ulotka, ChPL
Autostrzykawka Morfina Przeciwko Bólowi

Morphini hemisulfas 2,5- hydricus

Brak danych20 mg/2 mlRoztwór do wstrzykiwań
Rpw
ulotka, ChPL
Axonalgin

Metamizolum natricum monohydricum

Niedostępny1000 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Bazdygor

Ibuprofenum + Paracetamolum

Brak danych200 mg + 500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Benlek

Metamizolum natricum monohydricum + Thiamini hydrochloridum + Coffeinum

Trudno dostępny500 mg + 38,75 mg + 50 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych25 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych50 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych100 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych150 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych200 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Binatta

Tapentadolum

Brak danych250 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Bonapiryna

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny300 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Bunondol

Buprenorphinum

Dobrze dostępny0,2 mgTabletki podjęzykowe
RpRpw
ulotka, ChPL
Bunondol

Buprenorphinum

Dobrze dostępny0,3 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rp
ulotka, ChPL
Bunondol

Buprenorphinum

Dobrze dostępny0,4 mgTabletki podjęzykowe
RpRpw
ulotka, ChPL
Bunorfin

Buprenorphini hydrochloridum

Trudno dostępny2 mgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Bunorfin

Buprenorphini hydrochloridum

Trudno dostępny8 mgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Calpol 6 Plus

Paracetamolum

Niedostępny250 mg/5 mlZawiesina doustna
OTC
ulotka, ChPL
Cefalgin Migraplus

Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum

Niedostępny250 mg + 150 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Choligrip

Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Acidum ascorbicum

Brak danych(750 mg + 10 mg + 60 mg)/sasz.Proszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Choligrip Menthol Active

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum

Brak danych600 mg + 40 mg + 10 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Cholinex

Cholini salicylas

Bardzo dobrze dostępny150 mgPastylki twarde
OTC
ulotka, ChPL
Cholinex

Cholini salicylas

Bardzo dobrze dostępny150 mgPastylki twarde
OTC
ulotka, ChPL
Cinie 50

Sumatriptanum

Bardzo dobrze dostępny50 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Cinie 100

Sumatriptanum

Bardzo dobrze dostępny100 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Coffecorn forte

Ergotamini tartras + Coffeinum

Dobrze dostępny1 mg + 100 mgTabletki drażowane
Rp
ulotka, ChPL
Coffecorn mite

Ergotaminum + Coffeinum

Dobrze dostępny500 mcg + 25 mgTabletki drażowane
Rp
ulotka, ChPL
Coffepirine Tabletki od bólu głowy

Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny450 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex Complex Grip

Paracetamolum + Guaifenesinum + Phenylephrini hydrochloridum

Niedostępny500 mg + 100 mg + 6,1 mgKapsułki twarde
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex Complex Grip

Paracetamolum + Guaifenesinum + Phenylephrini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny500 mg + 200 mg + 10 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex Junior C

Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny(300 mg + 5 mg + 20 mg)/sasz.Proszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex MaxGrip

Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny(1000 mg + 10 mg + 40 mg)/sasz.Proszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex MaxGrip C

Produkt złożony

Bardzo dobrze dostępny-Tabletki
OTC
ulotka, ChPL
Coldrex o smaku cytrynowym

Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Acidum ascorbicum

Niedostępny(750 mg + 10 mg + 60 mg)/5 gProszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Dampiryna

Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum

Niedostępny400 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Delanxara

Tramadoli hydrochloridum + Dexketoprofenum

Bardzo dobrze dostępny75 mg + 25 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
Dezamigren

Almotriptanum

Bardzo dobrze dostępny12,5 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
DHC Ennogen

Dihydrocodeini tartras

Trudno dostępny60 mgTabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rp
ulotka, ChPL
DHC Ennogen

Dihydrocodeini tartras

Trudno dostępny90 mgTabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rp
ulotka, ChPL
Dialginum

Metamizolum natricum

Niedostępny500 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
Rp
ulotka, ChPL
Dihydroergotaminum Filofarm

Dihydroergotamini mesilas

Dobrze dostępny2 mg/gRoztwór doustny
Rp
ulotka, ChPL
Divascan

Iprazochromum

Bardzo dobrze dostępny2,5 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Domilgan

Metamizolum natricum monohydricum

Dobrze dostępny500 mg/mlKrople doustne, roztwór
Rp
ulotka, ChPL

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Ból głowy, zęba, mięśni czy gorączka często wymagają szybkiego, bezpiecznego łagodzenia. W tej kategorii znajdziesz leki, które zmniejszają odczuwanie bólu i obniżają temperaturę. Działają w ośrodkowym układzie nerwowym lub hamują wytwarzanie substancji wywołujących ból. Z takiej terapii korzystają dorośli i dzieci, przy codziennych dolegliwościach.

Najczęściej sięga się po paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Paracetamol łagodzi ból i gorączkę, nie działa przeciwzapalnie. ASA działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. W aptece znajdziesz m.in. Paracetamol Hasco, Aspirin i Aspirin C, a u dzieci przydaje się APAP dla dzieci Forte. Część środków to leki złożone, np. tabletki z kofeiną, która może wzmocnić efekt przeciwbólowy w bólach napięciowych, albo z witaminą C przy objawach przeziębienia.

Przy silniejszym bólu lekarz czasem przepisuje leki z grupy opioidów, np. tramadol. Spotkasz też połączenia przeciwbólowe z kodeiną, które są na receptę. Niektóre bóle wymagają innego podejścia, na przykład leków rozkurczowych przy kolce lub maści i żeli stosowanych miejscowo na stawy i mięśnie. To osobne działy, tu skupiamy się na ogólnych środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Stosuj krótko i zgodnie z ulotką. Nie łącz kilku leków zawierających tę samą substancję, bo łatwo o przedawkowanie, a paracetamol bywa składnikiem wielu leków na przeziębienie. Unikaj alkoholu. ASA nie jest zalecana u dzieci z infekcją wirusową i w ciąży. Ostrożności wymagają choroby żołądka, wątroby, nerek, astma aspirynowa oraz karmienie piersią. Do lekarza zgłoś się przy bardzo silnym lub narastającym bólu, bólu po urazie, nawracających bólach głowy, gorączce utrzymującej się ponad 3 dni lub gdy ból ogranicza normalne funkcjonowanie. Część leków z tej grupy to środki na receptę.