Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe łagodzą ból i obniżają gorączkę. Pomagają przy bólu głowy, zęba i mięśni. Odpowiednie dla dorosłych i dzieci.

530 leków, 58 substancji. Przejdź do listy leków.

Substancje czynne w tej kategorii

Leki w tej kategorii

Pokazano 501 do 530 z 530. Kliknij nagłówek kolumny, żeby posortować.

Lek ▴Dostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
Transtec 70 µg/h

Buprenorphinum

Dobrze dostępny40 mgSystem transdermalny, plaster
Rp
ulotka, ChPL
Trymigan

Almotriptanum

Bardzo dobrze dostępny12,5 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Ultracod

Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus

Dobrze dostępny500 mg + 30 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Ultrapiryna

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny325 mgTabletki dojelitowe
OTC
ulotka, ChPL
Ultrapiryna Fast

Acidum acetylsalicylicum

Brak danych500 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Ultrapiryna Fast C

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny500 mg + 250 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Ultrapiryna Forte

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny500 mgTabletki dojelitowe
OTC
ulotka, ChPL
Ultrapiryna Plus

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Calcium

Niedostępny(500 mg + 300 mg + 200 mg) /saszetkęProszek musujący
OTC
ulotka, ChPL
Upsarin C

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Niedostępny330 mg + 200 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Trudno dostępny67 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Trudno dostępny133 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Trudno dostępny267 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Dobrze dostępny400 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Trudno dostępny533 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vellofent

Fentanylum

Trudno dostępny800 mcgTabletki podjęzykowe
Rpw
ulotka, ChPL
Vemonis Intense

Metamizolum natricum + Coffeinum + Drotaverini hydrochloridum

Niedostępny400 mg + 60 mg + 40 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Vemonis Ultra

Metamizolum natricum + Coffeinum + Drotaverini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny400 mg + 60 mg + 80 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Vendal retard

Morphini hydrochloridum

Trudno dostępny10 mgTabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Vendal retard

Morphini hydrochloridum

Dobrze dostępny30 mgTabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Vendal retard

Morphini hydrochloridum

Dobrze dostępny60 mgTabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Vendal retard

Morphini hydrochloridum

Trudno dostępny100 mgTabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Vendal retard

Morphini hydrochloridum

Dobrze dostępny200 mgTabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Vicks Antigrip Max

Paracetamolum + Phenylephrini hydrogenotartras + Chlorphenamini maleas

Bardzo dobrze dostępny(1000 mg + 16 mg + 4 mg)/sasz.Granulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Vicks Antigrip Zatoki i Katar

Paracetamolum + Phenylephrini hydrogenotartras + Chlorphenamini maleas

Dobrze dostępny(650 mg + 16 mg + 4 mg)/saszGranulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Vydura

Rimegepantum

Dobrze dostępny75 mgLiofilizat doustny
Rp
tylko dane rejestrowe
Vyepti

Eptinezumabum

Trudno dostępny100 mg/mlKoncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Rpz
tylko dane rejestrowe
Zaldiar

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny37,5 mg + 325 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
Zaldiar Effervescent

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny37,5 mg + 325 mgTabletki musujące
Rp
ulotka, ChPL
Zolmiles

Zolmitriptanum

Bardzo dobrze dostępny2,5 mgTabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Rp
ulotka, ChPL
Zolmiles

Zolmitriptanum

Dobrze dostępny5 mgTabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Rp
ulotka, ChPL

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Ból głowy, zęba, mięśni czy gorączka często wymagają szybkiego, bezpiecznego łagodzenia. W tej kategorii znajdziesz leki, które zmniejszają odczuwanie bólu i obniżają temperaturę. Działają w ośrodkowym układzie nerwowym lub hamują wytwarzanie substancji wywołujących ból. Z takiej terapii korzystają dorośli i dzieci, przy codziennych dolegliwościach.

Najczęściej sięga się po paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Paracetamol łagodzi ból i gorączkę, nie działa przeciwzapalnie. ASA działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. W aptece znajdziesz m.in. Paracetamol Hasco, Aspirin i Aspirin C, a u dzieci przydaje się APAP dla dzieci Forte. Część środków to leki złożone, np. tabletki z kofeiną, która może wzmocnić efekt przeciwbólowy w bólach napięciowych, albo z witaminą C przy objawach przeziębienia.

Przy silniejszym bólu lekarz czasem przepisuje leki z grupy opioidów, np. tramadol. Spotkasz też połączenia przeciwbólowe z kodeiną, które są na receptę. Niektóre bóle wymagają innego podejścia, na przykład leków rozkurczowych przy kolce lub maści i żeli stosowanych miejscowo na stawy i mięśnie. To osobne działy, tu skupiamy się na ogólnych środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Stosuj krótko i zgodnie z ulotką. Nie łącz kilku leków zawierających tę samą substancję, bo łatwo o przedawkowanie, a paracetamol bywa składnikiem wielu leków na przeziębienie. Unikaj alkoholu. ASA nie jest zalecana u dzieci z infekcją wirusową i w ciąży. Ostrożności wymagają choroby żołądka, wątroby, nerek, astma aspirynowa oraz karmienie piersią. Do lekarza zgłoś się przy bardzo silnym lub narastającym bólu, bólu po urazie, nawracających bólach głowy, gorączce utrzymującej się ponad 3 dni lub gdy ból ogranicza normalne funkcjonowanie. Część leków z tej grupy to środki na receptę.