Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe łagodzą ból i obniżają gorączkę. Pomagają przy bólu głowy, zęba i mięśni. Odpowiednie dla dorosłych i dzieci.

530 leków, 58 substancji. Przejdź do listy leków.

Substancje czynne w tej kategorii

Leki w tej kategorii

Pokazano 101 do 150 z 530. Kliknij nagłówek kolumny, żeby posortować.

Lek ▴Dostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
Domilgan

Metamizolum natricum monohydricum

Bardzo dobrze dostępny1000 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetce
Rp
ulotka, ChPL
Doreta

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Trudno dostępny37,5 mg + 325 mgTabletki do sporządzania zawiesiny doustnej
Rp
ulotka, ChPL
Doreta

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny37,5 mg + 325 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
Doreta

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny75 mg + 650 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
Doreta SR

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny75 mg + 650 mgTabletki o przedłużonym uwalnianiu
Rp
ulotka, ChPL
Durogesic

Fentanylum

Niedostępny12 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Durogesic

Fentanylum

Trudno dostępny25 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Durogesic

Fentanylum

Trudno dostępny50 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Durogesic

Fentanylum

Trudno dostępny75 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Durogesic

Fentanylum

Trudno dostępny100 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Effentora

Fentanylum

Trudno dostępny100 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
tylko dane rejestrowe
Effentora

Fentanylum

Trudno dostępny200 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
tylko dane rejestrowe
Effentora

Fentanylum

Trudno dostępny400 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
tylko dane rejestrowe
Effentora

Fentanylum

Brak danych600 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
tylko dane rejestrowe
Effentora

Fentanylum

Brak danych800 mcgTabletki podpoliczkowe
Rpw
tylko dane rejestrowe
Efferalgan Codeine

Paracetamolum + Codeini phosphas

Dobrze dostępny500 mg + 30 mgTabletki musujące
Rp
ulotka, ChPL
Emgality

Galcanezumabum

Niedostępny120 mgRoztwór do wstrzykiwań
Rpz
tylko dane rejestrowe
Ergotaminum Filofarm

Ergotamini tartras

Dobrze dostępny1 mgTabletki drażowane
Rp
ulotka, ChPL
Etopiryna

Acidum acetylsalicylicum + Ethylsalicylamidum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny300 mg + 100 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Etopiryna Extra

Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum

Niedostępny250 mg + 200 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Etopiryna Kontrol

Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum

Niedostępny300 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Etopiryna PRO

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny500 mgTabletki dojelitowe
OTC
ulotka, ChPL
Eupirin

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny300 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Exbol

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny37,5 mg + 325 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Exbol

Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny75 mg + 650 mgTabletki
Rp
ulotka, ChPL
Excedrin Duo

Ibuprofenum + Paracetamolum

Trudno dostępny200 mg + 500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Excedrin Extra

Paracetamolum + Coffeinum

Niedostępny500 mg + 65 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Excedrin MigraStop

Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny250 mg + 250 mg + 65 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Excedrin Sprint

Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Febrisan

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum

Bardzo dobrze dostępny(750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 gProszek musujący
OTC
ulotka, ChPL
Febrisan Zatoki

Paracetamolum + Coffeinum + Phenylephrini hydrochloridum

Niedostępny500 mg + 25 mg + 5 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Fenirex

Paracetamolum + Pheniramini maleas + Acidum ascorbicum

Brak danych500 mg + 25 mg + 200 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Fentanyl Actavis

Fentanylum

Dobrze dostępny25 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rpw
ulotka, ChPL
Fentanyl Actavis

Fentanylum

Dobrze dostępny50 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rpw
ulotka, ChPL
Fentanyl Actavis

Fentanylum

Dobrze dostępny75 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rpw
ulotka, ChPL
Fentanyl Actavis

Fentanylum

Dobrze dostępny100 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rpw
ulotka, ChPL
Fentanyl WZF

Fentanylum

Dobrze dostępny50 mcg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Lz
ulotka, ChPL
Fervex bez cukru

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas

Bardzo dobrze dostępny(500 mg + 200 mg + 25 mg)/sasz.Granulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka

Paracetamolum

Dobrze dostępny500 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka baby

Paracetamolum

Niedostępny80 mgCzopki doodbytnicze
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka baby

Paracetamolum

Niedostępny150 mgCzopki doodbytnicze
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka C Plus

Paracetamolum + Acidum ascorbicum

Bardzo dobrze dostępny330 mg + 200 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
FERVEX ból i gorączka DUO

Paracetamolum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny500 mg + 65 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka Forte

Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny1 gTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
FERVEX ból i gorączka INSTANT

Paracetamolum

Brak danych500 mgGranulat w saszetce
OTC
ulotka, ChPL
FERVEX ból i gorączka INSTANT FORTE

Paracetamolum

Niedostępny1000 mgGranulat w saszetce
OTC
ulotka, ChPL
Fervex ból i gorączka kids

Paracetamolum

Niedostępny300 mgCzopki doodbytnicze
OTC
ulotka, ChPL
Fervex cytrynowy

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas

Bardzo dobrze dostępny(500 mg + 200 mg + 25 mg)/sasz.Granulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Fervex Junior

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas

Bardzo dobrze dostępny280 mg + 100 mg + 10 mgGranulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL
Fervex malinowy

Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas

Bardzo dobrze dostępny(500 mg + 200 mg + 25 mg)/sasz.Granulat do sporządzania roztworu doustnego
OTC
ulotka, ChPL

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Ból głowy, zęba, mięśni czy gorączka często wymagają szybkiego, bezpiecznego łagodzenia. W tej kategorii znajdziesz leki, które zmniejszają odczuwanie bólu i obniżają temperaturę. Działają w ośrodkowym układzie nerwowym lub hamują wytwarzanie substancji wywołujących ból. Z takiej terapii korzystają dorośli i dzieci, przy codziennych dolegliwościach.

Najczęściej sięga się po paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Paracetamol łagodzi ból i gorączkę, nie działa przeciwzapalnie. ASA działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. W aptece znajdziesz m.in. Paracetamol Hasco, Aspirin i Aspirin C, a u dzieci przydaje się APAP dla dzieci Forte. Część środków to leki złożone, np. tabletki z kofeiną, która może wzmocnić efekt przeciwbólowy w bólach napięciowych, albo z witaminą C przy objawach przeziębienia.

Przy silniejszym bólu lekarz czasem przepisuje leki z grupy opioidów, np. tramadol. Spotkasz też połączenia przeciwbólowe z kodeiną, które są na receptę. Niektóre bóle wymagają innego podejścia, na przykład leków rozkurczowych przy kolce lub maści i żeli stosowanych miejscowo na stawy i mięśnie. To osobne działy, tu skupiamy się na ogólnych środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Stosuj krótko i zgodnie z ulotką. Nie łącz kilku leków zawierających tę samą substancję, bo łatwo o przedawkowanie, a paracetamol bywa składnikiem wielu leków na przeziębienie. Unikaj alkoholu. ASA nie jest zalecana u dzieci z infekcją wirusową i w ciąży. Ostrożności wymagają choroby żołądka, wątroby, nerek, astma aspirynowa oraz karmienie piersią. Do lekarza zgłoś się przy bardzo silnym lub narastającym bólu, bólu po urazie, nawracających bólach głowy, gorączce utrzymującej się ponad 3 dni lub gdy ból ogranicza normalne funkcjonowanie. Część leków z tej grupy to środki na receptę.