Katalog Leków

Ulotki, ChPL i refundacja leków z Rejestru Produktów Leczniczych

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe łagodzą ból i obniżają gorączkę. Pomagają przy bólu głowy, zęba i mięśni. Odpowiednie dla dorosłych i dzieci.

530 leków, 58 substancji. Przejdź do listy leków.

Substancje czynne w tej kategorii

Leki w tej kategorii

Pokazano 201 do 250 z 530. Kliknij nagłówek kolumny, żeby posortować.

Lek ▴Dostępność w aptekachMocPostaćKategoriaDokumenty
Instanyl

Fentanylum

Niedostępny100 mcg/dawkęAerozol do nosa, roztwór
Rpw
tylko dane rejestrowe
Instanyl

Fentanylum

Dobrze dostępny100 mcg/dawkęAerozol do nosa, roztwór
Rpw
tylko dane rejestrowe
Instanyl

Fentanylum

Niedostępny200 mcg/dawkęAerozol do nosa, roztwór
Rpw
tylko dane rejestrowe
Instanyl

Fentanylum

Dobrze dostępny200 mcg/dawkęAerozol do nosa, roztwór
Rpw
tylko dane rejestrowe
Kivenul

Ibuprofenum + Paracetamolum

Brak danych200 mg + 500 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
Kopiryna - tabletki od bólu głowy

Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum

Dobrze dostępny400 mg + 50 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol

Paracetamolum

Niedostępny500 mgTabletki
LzOTC
ulotka, ChPL
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny25 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny50 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Bardzo dobrze dostępny75 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny100 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Bardzo dobrze dostępny150 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny200 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny225 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Lyrica

Pregabalinum

Niedostępny300 mgKapsułki twarde
Rp
tylko dane rejestrowe
Matrifen 12 mikrogramów/godzinę system trandermalny

Fentanylum

Dobrze dostępny12 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Matrifen 25 mikrogramów/godzinę system transdermalny

Fentanylum

Dobrze dostępny25 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Matrifen 50 mikrogramów/godzinę system transdermalny

Fentanylum

Dobrze dostępny50 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Matrifen 75 mikrogramów/godzinę system transdermalny

Fentanylum

Dobrze dostępny75 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Matrifen 100 mikrogramów/godzinę system transdermalny

Fentanylum

Dobrze dostępny100 mcg/hSystem transdermalny
Rpw
ulotka, ChPL
Maxipirin

Acidum acetylsalicylicum

Niedostępny500 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Maxipirin C

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Niedostępny400 mg + 240 mgTabletki musujące
OTC
ulotka, ChPL
Melodyn

Buprenorphinum

Dobrze dostępny35 mcg/hSystem transdermalny
RpRpw
ulotka, ChPL
Melodyn

Buprenorphinum

Dobrze dostępny52,5 mcg/hSystem transdermalny
RpRpw
ulotka, ChPL
Melodyn

Buprenorphinum

Dobrze dostępny70 mcg/hSystem transdermalny
RpRpw
ulotka, ChPL
Melodyn Long

Buprenorphinum

Trudno dostępny35 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rp
ulotka, ChPL
Melodyn Long

Buprenorphinum

Trudno dostępny52,5 mcg/hSystem transdermalny, plaster
Rp
ulotka, ChPL
Melodyn Long

Buprenorphinum

Dobrze dostępny70 mcg/hSystem transdermalny
Rp
ulotka, ChPL
Metafen Paracetamol

Paracetamolum

Bardzo dobrze dostępny500 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Metafen Paracetamol MAX

Paracetamolum

Brak danych1000 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Metamizol Dr. Max

Metamizolum natricum monohydricum

Niedostępny500 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Metamizol Krka

Metamizolum natricum monohydricum

Brak danych500 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań / do infuzji
Rp
ulotka, ChPL
Metamizol Promedo

Metamizolum natricum monohydricum

Niedostępny500 mgTabletki
OTC
ulotka, ChPL
Metamizol-SF

Metamizolum natricum monohydricum

Dobrze dostępny500 mgRoztwór do wstrzykiwań
Rp
ulotka, ChPL
Metamizole Kabi

Metamizolum natricum monohydricum

Trudno dostępny500 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rp
ulotka, ChPL
Metamizole Kalceks

Metamizolum natricum monohydricum

Trudno dostępny500 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rp
ulotka, ChPL
Migrenofen

Rizatriptanum

Brak danych10 mgLamelki rozpadające się w jamie ustnej
Rp
ulotka, ChPL
Migromin

Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum

Bardzo dobrze dostępny250 mg + 250 mg + 65 mgTabletki powlekane
OTC
ulotka, ChPL
MIGTAN

Sumatriptanum

Bardzo dobrze dostępny50 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
MIGTAN

Sumatriptanum

Bardzo dobrze dostępny100 mgTabletki powlekane
Rp
ulotka, ChPL
Morphine Kalceks

Morphini hydrochloridum trihydricum

Trudno dostępny10 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rpw
ulotka, ChPL
Morphini sulfas

Morfiny półsiarczan 2,5-wodny

Dobrze dostępny10 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rpw
ulotka, ChPL
Morphini sulfas WZF

Morfiny półsiarczan 2,5-wodny

Dobrze dostępny20 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rpw
ulotka, ChPL
Morphini sulfas WZF 0,1% Spinal

Morphini hemisulfas 2,5- hydricus

Dobrze dostępny1 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Lz
ulotka, ChPL
MST Continus

Morphini sulfas

Dobrze dostępny10 mgTabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
MST Continus

Morphini sulfas

Dobrze dostępny30 mgTabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
MST Continus

Morphini sulfas

Dobrze dostępny60 mgTabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
MST Continus

Morphini sulfas

Dobrze dostępny100 mgTabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
MST Continus

Morphini sulfas

Dobrze dostępny200 mgTabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu
Rpw
ulotka, ChPL
Nalpain 10 mg/ml

Nalbuphini hydrochloridum

Trudno dostępny10 mg/mlRoztwór do wstrzykiwań
Rpw
ulotka, ChPL

Wskaźnik dostępności to orientacyjne oszacowanie naszego algorytmu, nie stan konkretnej apteki. Jak czytać wskaźnik dostępności.

Ból głowy, zęba, mięśni czy gorączka często wymagają szybkiego, bezpiecznego łagodzenia. W tej kategorii znajdziesz leki, które zmniejszają odczuwanie bólu i obniżają temperaturę. Działają w ośrodkowym układzie nerwowym lub hamują wytwarzanie substancji wywołujących ból. Z takiej terapii korzystają dorośli i dzieci, przy codziennych dolegliwościach.

Najczęściej sięga się po paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Paracetamol łagodzi ból i gorączkę, nie działa przeciwzapalnie. ASA działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. W aptece znajdziesz m.in. Paracetamol Hasco, Aspirin i Aspirin C, a u dzieci przydaje się APAP dla dzieci Forte. Część środków to leki złożone, np. tabletki z kofeiną, która może wzmocnić efekt przeciwbólowy w bólach napięciowych, albo z witaminą C przy objawach przeziębienia.

Przy silniejszym bólu lekarz czasem przepisuje leki z grupy opioidów, np. tramadol. Spotkasz też połączenia przeciwbólowe z kodeiną, które są na receptę. Niektóre bóle wymagają innego podejścia, na przykład leków rozkurczowych przy kolce lub maści i żeli stosowanych miejscowo na stawy i mięśnie. To osobne działy, tu skupiamy się na ogólnych środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Stosuj krótko i zgodnie z ulotką. Nie łącz kilku leków zawierających tę samą substancję, bo łatwo o przedawkowanie, a paracetamol bywa składnikiem wielu leków na przeziębienie. Unikaj alkoholu. ASA nie jest zalecana u dzieci z infekcją wirusową i w ciąży. Ostrożności wymagają choroby żołądka, wątroby, nerek, astma aspirynowa oraz karmienie piersią. Do lekarza zgłoś się przy bardzo silnym lub narastającym bólu, bólu po urazie, nawracających bólach głowy, gorączce utrzymującej się ponad 3 dni lub gdy ból ogranicza normalne funkcjonowanie. Część leków z tej grupy to środki na receptę.